Stres Hayatınızı Ele Geçirmesin

Stres Hayatınızı Ele Geçirmesin

Stres insan hayatını etkileyen en önemli etkenlerden biridir. Belli bir seviyeye kadar stres daha iyi konsantre olmanızı sağlar fakat fazlası işleri daha da zorlaştırır. Stresinizi kontrol altına alamadığınızda başarısızlığa uğrama ihtimaliniz artar. Stresinizi kontrol etmek için yapabileceğiniz birkaç öneri, daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Yapmanız gereken şeyler konusunda kendinizi baskı altına almayın. Sürekli o konuyu düşünerek konunun sizin için stres kaynağı olmasına neden olabilirsiniz. Sorunu büyüttüğünüzde çözüm üretmek için gücünüz kalmayacak, aşırı stresten dolayı sürekli gergin hissedeceksiniz. Olayları sakin bir kafayla değelendirip, çözüme ulaşan yola odaklanın.

Kendinizi stresin pençesinde hissettiğiniz zamanlarda yapabileceğiniz birkaç şey daha huzurlu hissetmenizi sağlar. Örneğin tek başına parkta bir yürüyüş yapmak hem kafanızın dinlenmesine hem de içinizin açılmasına neden olur. Sorun yaratan durumu düşünmemeye çalışıp, kafanızı boşaltmaya çalışın.

Eğer başaramamaktan korkuyorsanız ve stresini bu korkunuzdan kaynaklanıyorsa yapabileceğiniz en iyi şey geçmişteki başarılarınızı düşünmektir. Geçmişte yaşadığınız zorlukları nasıl aştığınızı düşünürseniz önünüzdeki problemi çözmek için kendinizi daha güçlü hissedersiniz. Daha önce bir şeyler başarmış olmanız şimdi de başarabileceğiniz anlamına gelir.

Bir Cevap Yazın