Migren Nedir?Migren Tedavi Yöntemi

migren-tedavisi

Migren eski Yunanlılardan bu yana bilinen bir hastalıktır. Hipokrat döneminden tanınıyor ve biliniyor.  Gerçekten insanlığın başını ağrıtan hastalıktır. Kalıcı iş kaybının da önemli nedenlerindendir.

Migren’in bir takım temel özellikleri vardır. Tekrarlayıcı olması genellikle yarım taraflı baş ağrısının olması, bulantı, kusma, ışık ve gürültü hassasiyeti eşlik etmesi temel özellikleridir. Ağrı sırasında kokulara hassasiyette ortaya çıkıyor. Migren ağrıları başlamadan önceden belirtileri olmaktadır. Yorgunluk bitkinlik, isteksizlik gibi durumlar görülebiliyor. Ağrılar 4 ile 72 saat arasında sürebiliyor. Oldukça da şiddetli bir ağrı olmaktadır. Kişinin günlük yaşamını etkileyecek kadar ağrılar yaşanabiliyor. Ağrı zonklayıcı özellikte oluyor.

Migren kalıtımsal hastalık olmaktadır. Migren genellikle nörologların teşhis ettiği hastalıktır. Tanı sonrası akut atak tedavisi ve ayda 4 ün üzerinde atak sıklığı olan hastalarda ise düzenli ilaç kullanımı ile yapılmaktadır. Sıkça tetikleyiciler açlık, yorgunluk, çok uyuma, alkol, çikolata görülmektedir. Her kişi tetikleyici maddeleri fark ediyordur. Bunlardan uzak durarak migrenden kurtulabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın